O návrhy a realizaci maleb se postarali přední čeští výtvarníci a streetartoví umělci, které vedl Nikola (Khoma) Vavrous. Ten se streetartu věnuje více než dvanáct let a jeho díla jsou k vidění například v podchodech v Karviné, na vozech ostravské společnosti OZO nebo na šedesátimetrové zdi v Chýni. „Když mě oslovili z ASEKOLu, jestli bych nezkusil namalovat kontejner, nadchla mě představa vymyslet design spojující dané město a staré elektro. Z jednoho prototypu se najednou stal rozsahlý art projekt, který nám s týmem zabral měsíce příprav. Týmová synergie fungovala skvěle v přípravách i na místě s barvami v ruce. Věřím, že díla veřejnost zaujmou,“vysvětluje Nikola (Khoma) Vavrous.
Na výtvarných návrzích a realizaci se kromě Khomy podílel i Dalibor (MAX) Krch, Ivan (Yvans) Svárovský, Michal (Prorok) Filák, Jan Gruml (Slakinglizard), Nelli Plevová (VANELLI) a Oto Vehovský (Phormel). Umělci se po vytvoření návrhů na několik dní sešli v Roudnici nad Labem ve společnosti Meva, kde se červené kontejnery vyrábějí a repasují. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny a malby byly doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, ve které se kontejnery proměnily.
Po umístění kontejnerů, které bude probíhat v druhé půlce srpna, spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000,- Kč, který by měl být následně použit na environmentální nebo CSR aktivity v dané lokalitě. Všichni soutěžící si navíc každý týden zahrají o hodnotné ceny. „Obce a města každý rok motivujeme v rámci soutěže Aktivní obec k osvětě a informování občanů o nutnosti sběru vysloužilého elektra, kdy obce a města s největším množstvím vysbíraného elektra na osobu odměňujeme. Věříme, že originálně pomalované kontejnery v rámci projektu Umění třídit osvětě ještě více pomohou a také nás přiblíží občanům daných měst,“ konstatuje Daniel Šafář, ředitel marketingového oddělení ASEKOLu. Soutěž, ve které mohou vyhrát města i jednotlivci bude spuštěna 2. září 2019 na webových stránkách www.umenitridit.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více.
ASEKOL a.s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ve všech oblastech, např. výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, elektrických nástrojů, nářadí, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístrojů pro monitorování a kontrolu a výdejních automatů (skupiny 1–6). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 4 300 městy a obcemi a 3 000 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 17 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší veřejně dostupnou sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. ASEKOL za svoji společenskou odpovědnost získal prestižní národní ocenění TOP odpovědná firma. Zároveň byl za své aktivity oceněn prestižní cenou Ruban d’Honneur neboli „Stuhou cti“ v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj.
Kontakt pro média:
Eva Zvěřinová, tel: 234 235 282, e-mail: zverinova@asekol.cz
Lucie Přibylová, tel: 234 235 266, e-mail: pribylova@asekol.cz